سفری کوتاه به باکو

هفته گذشته با جمعی پنج نفره از اساتيد دانشگاه عازم کشور آذربايجان و شهر باکو شدم. بر خلاف آنچه که تصور می کردم « باکو » شهری تميز ، زيبا و دل انگيز بود . با معماری بسيار قديمی و در عين حال خيابانهای عريض  و بدون ترافيک . در همان روز اول آرامش و سکوت شهر برای همگی ما جالب بود . حضور در دانشگاه دولتی باکو از جمله اهداف سفر بود . دانشگاهی به جای مانده از دوران کمونيستی ( مانند همه ساختمانهای ديگر ) که به خاطر نياز به پول در حال فروختن مدارک علمی ! خود است . درباره اين سفر زياد می توان نوشت ، اما نکاتی کوتاه :

ـ مردم باکو گريخته از فرهنگ کمونيستی و به جا مانده از فرهنگ غربی در يک بحران هويتی به سر می برند . جوانها خلق و خوی ماهواره ای گرفته اند . ميانسالها نگاهی به گذشته و گوشه چشمی به حال دارند و پيرها حسرت آسايش کمونيستی را می خورند.

ـ در دانشگاه تقريبا چيزی به نام کتاب و درس وجود نداشت . آمد و رفت دخترها بود و پز اعتبار گذشته.

- متروی باکو برای همه همسفران جالب بود . با پله برقی که سرعت آن چند برابر پله برقی متروی خودمان هست ۴۵ ثانيه طول می کشيد به طبقه پائين و دم در مترو برسيم . يعنی ژپج طبقه پائين تر از متروی خودمان.

ـ قصد داشتم با چندنفر از اساتيد دانشگاه و سردبيران و روزنامه نگاران مطرح گفت و گويی انجام بدهم که نشد . علاوه بر ناهماهنگی ، محافظه کار بودن بسياری از مسئولان عملا اين امکان را از من گرفت .

ـ بر خلاف ايران خودمان که حرص پول جمع کردن آسايش را از دستمان گرفته و از اذان صبح تا نيمه شب سه شيفته کار می کنيم ، مردم باکو با خيال راحت ساعت ۹ صبح سرکار می روند و ۲ بعد از ظهر به خانه بر می گردند . مغازه ها هم ۷ بعد از تعطيل می شوند و مردم به فکر خرج کردن درآمد همان روز هستند . رستوران می روند و خريد روزانه لباس !

- تقريبا همه چيز گرانتر از ايران است . درآمد يک کارمند ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار است و قدرت خريد مردم بسيار پائين.

- تا سه سال پيش ايران سه حوزه علميه در آذربايجان داشت که با توصيه آمريکا و دستور دولت باکو اين مدارس تعطيل شد . طلبه های آنجا مجبور هستند برای تحصيل به ايران بيايند.

ـ نيمه روزی هم مهمان رايزن فرهنگی ايران و نماينده ولی فقيه در باکو بوديم . مسائلی رد و بدل شد که بايد در فرصتی ديگر ! از آنها بنويسم.

- با اينکه ۹۳ درصد مردم آذربايجان مسلمان هستند ولی از مسلمانی فقط اسمی باقی مانده و تشريفات کفن و دفن. راستی در نيمه روزی که گردش شهری داشتيم به قبرستان باکو هم رفتيم . تارخچه تصويری اين کشور بود . در نيمه راست خيابان مردگان قبل از استقلال با علامت ستاره سرخ و در سمت چب مردگان بعد از استقلال با علامتی اسلامی بر قبرها !

/ 3 نظر / 94 بازدید
سایموند

سلام! مدتها بود که این طرفا سر نزده بودم. خوشحالم که اینحا کماکان فعاله... مؤید باشید.

سعيدي راد

سلام. خدا خيرتان بدهد. از بابت ميزگرد گمان ميکنم بسيار با برکت بود.